Aizvadītajā nedēļas nogalē no 22. līdz 23. jūlijam Liepājā norisinājās pirmais “Summer Sound Liepāja” festivāls. Uz četrām festivāla skatuvēm valdīja liela muzikālā daudzveidība, uzrunājot dažādu interešu un vecuma auditoriju. Festivāla teritorija aizņēma daļu no pludmales un Piejūras parka, tāpēc apmeklētāju daudzumu vislabāk varēja sajust festivāla ‘visšaurākajā’ vietā – ejā, kas no pludmales ved uz parku bija vērojams ‘sastrēgums’. Spītējot nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, organizatori ziņo, ka festivālu abās dienās apmeklēja 20 000 cilvēku.
Piektdienas galvenie mākslinieki „Guano Apes”, kas savu slavas Olimpu piedzīvoja pirms desmit gadiem, pēc sešu gadu pārtraukuma ir atgriezušies muzikālajā apritē ar albumu „ Bel Air”. Ieturētajā pauzē „Guano Apes” mūziķi sevi realizēja blakusprojektos. Daļa no šīs pieredzes ir dzirdama jaunajās dziesmās, kā arī bija vērojama koncertā. Grupas soliste Sandra Nansis (Sandra Nasić)jau ar pirmo dziesmu „ You can’t stop me” pakļāva publiku savam šarmam – spēcīgam un tomēr ļoti sievišķīgam. Ar faniem tika dalīts mikrofons, kāds laimīgais tika pie bučas, bet pārējie dziesmas „ Dick” laikā labprāt novilka savus kreklus. Papildus pārsteigumus tika atklāts koncerta noslēgumā – piektdienas vakarā grupas bundzinieks Denis svinēja dzimšanas dienu. Šī iemesla dēļ viņš pēc labākajām amerikāņu tradīcijām (mūziķi ir vācieši) no grupas biedriem dabuja kūku sejā, un pūlis viņam par godu labprāt nodziedāja „ Happy Birthday to you”. Koncerts tika noslēgts ar dziesmu „ Lords of the Boards”, kas toreiz deviņdesmito beigās -skolas diseņu laikā vienmēr mudināja uz augstu lēcienu, satricinot gan grīdu, gan griestus.
Arī otrajā festivāla dienā tika piedzīvota atgriešanās – pēc četru gadu pārtraukuma koncertu sniedza grupa „ R.A.P.”. Grupa dibināta 1999. gadā un pastāvēšanas laikā ir izdevusi trīs albumus, no kuriem vispopulārākais ir „Maize”. Lēmums par atgriešanos tika pieņemts pēc festivāla organizatoru mudinājuma, bet, protams, vispār nebūtu iespējams bez pašu vienošanās, kas „ R.A.P.” gadījumā esot pieņemta skype čatā. Jautāti, vai šajā laikā nav aizmirsuši dziesmas, mūziķi atbildēja, ka pirmajā mēģinājumā esot pārņēmusi sajūta, ka tās ir spēlētas aizvakar. Nekas neesot zudis! Mēģinājumi esot notikuši Kuldīgā – grupas dzimtajā pilsētā. Kurzemes pilsētās un it īpaši Liepājā grupas darbības laikā ir guvusi nozīmīgu atbalstu, tāpēc likumsakarīgi atgriešanās koncerts notika Liepājā. Vai tai sekos turpinājums, grupa izvairījās komentēt. Kad bija pienācis „ R.A.P.” uzstāšanās laiks, Liepājas varenais vējš bija pieņēmies spēkā, apgrūtinot koncerta izpildīšanu un izbaudīšanu. Grupas pēdējā lielajā hītā „Dzīve bez apstājas” mūziķiem uz skatuves pievienojās arī Igo.
Lielos festivālos var novērot mūziķus, kas raujas divās maiņās, īpaši raksturīga šī iezīme ir rokgrupām. Tāda ir realitāte – labu mūziķu Latvijā ir tik cik tie ir, tāpēc meistari ir pieprasīti. Galvenais ir sabalansēt slodzi, un tad šai iezīmei var piemērot teicienu – darbs dara darītāju! .Arvien biežāk var just, ka Latvijas mūzikas dzīvi pārņem igauņu jauno talantu invāzija, arī „Summer Sound Festivālā” uzstājās vismaz pieci Igaunijas mākslinieki. Spilgta ir dziedātāja Iiris Latvijā atpazīstamību ieguva, sadarbojoties ar grupu „Instrumenti”. Viņas balsij piemīt fascinējoša savdabība, kas apvienojumā ar angļu valodas ziemeļnieku akcentu, rada suģestiju, kas neļauj zaudēt uzmanību. Festivāla organizatori bija novērojuši, ka Liepājā šajās dienās ir redzamas daudz vairāk mašīnas ar Igaunijā reģistrētiem nummuriem. Neiztrūkstoši bija arī dienvidu kaimiņi – lietuvieši, kuriem ceļš līdz Liepājai ir daudz tuvāks. Uz lielās Pludmales skatuves spēlēja kaimiņu „ Happyendless” – lipīgu un dejojamu kompozīciju ģeneratori. Viņu koncertu pamatīgi sabojāja lietus, kas izklīdināja publiku, bet pašai grupa instrumentu drošībai bija pāpavirzas dziļi skatuves iekšienē.
Esot aktīvai festivālu apmeklētājai, divos mēnešos daudz pašmāju grupu sanāk dzirdēt kā minimums divas reizes, tāpēc izvēles prioritāte ir nedzirdētais. Kolorīts priekšnesums bija grupai „ Spaceships are cool” , kuri pārsteidza ar plašu un savādu instrumentu klāstu, izmantojot gan bērnu instrumentus, gan tereminu, gan dažādus sintezatorus, bet viegluma sajūtu piešķīra darbinātā ziepju burbuļu mašīna. Portugāļu grupai „ Kandia” ir karstas asinis, kurās plūst rokmūzika. Turklāt viņu līdere ir sieviete, kas savu uzdevumu pilda lieliski! Piektdienas naktij noskaidrojoties, ballītes pulsu noteica reperis Gacho, gūstot lielu publikas atbalstu. Viņa izpildīto kompozīciju tekstam piemita lipīgums, kas viegli kļuva par tusētāju. Priekšnesums mani uzrunāja daudz vairāk nekā „ Fonofest” ietvaros redzētais. Šķiet, ka Gacho mūzikas spēku vislabāk var sajust lielā pūlī, kur cilvēku skaits ir ap 10 000. Garām ejot sanāca dzirdēt arī grupas „ Linga” dziesmu „ Nāc Dejot”. Jāsaka, ka dziesmas ‘rozīnīte’ ir saksofona iespēles, kas iztrūka festivāla priekšnesumā.
Liepāja ir pilsēta ar senām festivālu tradīcijām, noteikti tas nemainīsies arī nākotnē, spītējot lietum un milzīgam vējam, kurš šad un tad aiznes pa jumtam. Kā saka – nav nepiemērotu laika apstākļu, starp citu, tieši runas par laiku visbiežāk bija dzirdamas no skatuves vīru mutēm.
Izmantotās bildes: Oskars Kupše rocknphotos.com
Vēl bildes:
Atbildēt